مدرس ایتبز- تدریس Etabs

آموزش و تدریس ایتبز Etabs - تحلیل و طراحی سازه های فولادی و بتنی

آموزش و تدریس ایتبز Etabs - تحلیل و طراحی سازه های فولادی و بتنیمدرس ایتبز- تدریس Etabs

مهندس علیرضا خویه

کارشناس ارشد مهندسی عمران- زلزله
دانشگاه صنعتی خواجه نصیرالدین طوسی تهران
مهندس محاسب و مدرس دوره های تخصصی مهندسی عمران
مدرس نرم افزارها و دروس مهندسی عمران

مسلط به نرم افزارهای:
SAP2000-Etabs-SAFE-Abaqus-OpenSees
VB.net – Matlab
AutoCAD-Civil3D-3DsMAX-PhotoSHOP-CorelDRAW
Excel – Access- SEO & Web Design و ماکرو نویسی

طراح پل ها و آبروهای بلوار مرجعیت قم
طراح سوله – شهرک شکوهیه قم
طراحی چندین سازه بتنی

سایر توانایی ها
توانایی انجام تحلیل های غیرخطی استاتیکی و دینامیکی ( تاریخچه زمانی )
مسلط به انجام محاسبات و اجرای پروژه های راهسازی ( دارای سابقه ی همکاری با بنیاد مسکن قم)
مسلط به طراح و محاسبات دال های وافل در SAFE

علاقه مند به موضوعات:
1- تحلیل های غیرخطی و روش های نوین طراحی بر اساس عملکرد و خسارت
2-مهندسی پل
3-خرابی پیشرونده
4- اندکنش خاک و سازه
5- سازه های دریایی

تماس:
09382904800
Khooyeh@Live.com

آموزش و تدریسآموزش خصوصی Etabs آموزش خصوصی CSI Bridge آموزش خصوصی SAP2000 آموزش مدلسازی سوله در سپ Instagram
آخرین مطالب

نکات مدلسازی دیوار برشی در Etabs

1) بهتر است بطور کلی دیوار برشی بصورت Shell مدل شود. این ضرورت وقتی بیشتر می‌شود که بخواهیم دیوار را مشبندی کنیم. طبق توصیه برنامه نسبت ابعادی مش‌ها نباید از 1 به 4 بیشتر شود. بنابراین بهتر است مشبندی تا حد امکان مربعی باشند. در این حالت گره‌هایی در وسط دیوار ایجاد می‌شود و در صورتی که شما دیوار را Membrane مدل کرده باشید، بخاطر عدم عملکرد خارج از صفحه این المان، برنامه در محل گره‌های ایجاد شده در وسط دیوار دچار خطا می‌شود.

 

2) در برنامه ETABS المان‌های پوسته‌ای دارای دو نوع سختی هستند. یکی سختی درون صفحه (inplane stiffness) و دیگری سختی برون صفحه (out-of-plane stiffness). سختی درون صفحه توسط F11، F22 و F12 کنترل شده و سختی برون صفحه توسط M11، M22 و M12 کنترل می‌شود.
نکته: اگر از پیش‌فرض‌های برنامه مدلسازی را انجام داده باشید، در حین مدلسازی دیوار برشی، همیشه جهت محور محلی 2 به سمت بالا است، مگر آنکه کاربر آن را حول محور عمود بر صفحه 3، دوران داده باشد. بنابراین در اینجا فرض بر آن است که کاربر جهت محور محل دو را تغییر نداده است.

 

When drawing in ETABS the default is to have the 1 axis horizontal and the 2 axis vertical. This means that the flexural modifier for EI should be applied to f22 for wall piers and to f11 for spandrels. If you apply the modifier to both f11 and f22 it hardly affects the results.


در دیوار برشی رفتار خمشی و محوری به سبب مولفه‌های F11 و F22 و رفتار برشی توسط F12 تغییر می‌یابند. توصیه ACI318 نیز برای کاهش سختی خمشی (EI) دیوار بوده که بایستی مولفه‌های F11 یا F22 را کاهش دهیم.  هیچ توصیه‌ای برای کاهش سختی برشی یا F12 وجود ندارد. بنابراین بصورت یک نتیجه کلی اگر شما جهت محورهای محلی دیوار را دوران نداده‌اید، بایستی ضریب ترک‌خوردگی را به F22 اعمال نمایید. برای تیرهای تیغه اما بایستی این ضریب به F11 اعمال شود.


3) برای اینکه دیوارها طراحی شوند باید آنها را نامگذاری کنید در غیر اینصورت طراحی نمی‌شوند. نام دیوارها می‌تواند در طبقات مختلف یکسان باشد. مثلا می‌توانیم از یک نام P1 برای یک دیوار در طبقات مختلف استفاده کنیم ولی یک نام نمی‌تواند بیش از یکبار در یک طبقه تکرار شود. اگر مجموعه‌ای از دیوارها را که به هم متصل هستند را به یک نام قرار دادین، آنگاه آنها بصورت یک دیوار مستقل طراحی می‌شوند. در حین طراحی نیروهای ایجاد شده در اجزای موجود در دیوار با هم جمع می‌شوند.

 

@AlirezaeiChannel

نظرات  (۰)

هیچ نظری هنوز ثبت نشده است

ارسال نظر

ارسال نظر آزاد است، اما اگر قبلا در بیان ثبت نام کرده اید می توانید ابتدا وارد شوید.
شما میتوانید از این تگهای html استفاده کنید:
<b> یا <strong>، <em> یا <i>، <u>، <strike> یا <s>، <sup>، <sub>، <blockquote>، <code>، <pre>، <hr>، <br>، <p>، <a href="" title="">، <span style="">، <div align="">
تجدید کد امنیتی